utorak, 30. rujna 2014.
nedjelja, 28. rujna 2014.
subota, 27. rujna 2014.
srijeda, 24. rujna 2014.
MI IH ZOVEMO BARABOŠKA
Ose šiškarice razvile su interesantan način odrastanja u tkivu raznih biljaka. Određene vrste odlažu jaja u određene organe biljaka. Biljka u samoobrani zbog stranog tijela u tkivu napravi dodatnu masu tkiva kako bi se zaštitila i time omota gusjenicu čineći joj uslugu jer se gusjenica hrani upravo tim tkivom. Razne kiseline za otapanje istoga uvjetuju oblik i veličinu šiške koje su veoma važan element pri određivanju vrste.
Postoje mnogi oblici šiški, a najlakše ih je uočiti u jesen kada lišće otpadne.
Mlade, tek nastale šiške izraženijih su boja nego stare, prazne. Odrasla osa izlazi iz šiške bušeći kanal širine svoga tijela. Ljudi od šiški ( ne znajući što je to ) često rade razne ukrase i nakit i ostanu iznenađeni kada se usred zime pojave sitne osice u kući.
izvor : www.zastita-prirode-animalia.hr
ponedjeljak, 22. rujna 2014.
SHABBY POLICA - LEKCIJA PONAVLJANJA
Znam ja da vi to sve znate, ali s vremena na vrijeme i ja volim ubaciti pokoju pametnu i praviti se važna ;)
Još bih se, prije bacanja na posao, htjela zahvaliti jedinstvenom i nezamjenjivom mr.P-ju, njegovoj svestranosti i umješnosti jer stvarno zna puno toga napraviti ... kad mu se hoće ♥
Ako imate nekog komu se da, neka vam napravi policu, a ako nemate nikoga ili pak imate, a neda mu se, kupite ju. Ja vam tu stvarno ne mogu pomoći ☺
Kad ste riješili građu, lijepo ju obojite. Ja sam koristila dragu mi boju slonovače.
Potom rubove koje želite naglasiti i shabby obraditi, obojite željenom bojom i nanesite vosak.
Sve prekrijte još jednim slojem boje koju ste prvu nanijeli.
Brusnim papirom pogulite dijelove na kojima je bio vosak.
Oslikajte po želji, a rubove dodatno umrljajte bitumenom. Lijepo namjestite, poslikajte i pravite se, ni manje ni više, važni!
petak, 19. rujna 2014.
srijeda, 17. rujna 2014.
KUĆNO-UNIKATNO-RUČNO IZRADA ČESTITKE "DRAGI NAŠI"
Komu, zašto i gdje, rečeno je u naslovu, a kako, slijedi u nastavku.
Uglavnom, ovo je sve što je potrebno.
Uglavnom, ovo je sve što je potrebno.
Prednji gornji rub stražnjeg dijela čestitke može, ali i ne mora biti izrađen pa ovisno o tome koristimo ili ne koristimo sjekač za papir.
Potom skrojimo prednji dio čestitke koji mora biti duži i uži od stražnjeg dijela.
"Višak" savijemo te na njega s prednje strane zalijepimo još kraći i uži papir kojeg porubimo ukrasnom trakom.
Prednji dio čestitke straga zalijepimo sa stražnjim dijelom tako da dobijemo džep.
Po želji unutrašnjost možemo popuniti papirom novog uzorka, na slijedećem isprintamo poruku sa željama, omotamo špagom i ukrasimo npr. školjkicom. I voilà, kućno-unikatno-ručno čestitka je gotova!
nedjelja, 14. rujna 2014.
LISNI KOSTUR - LEAF SKELETON
Već neko vrijeme planiram se okušati u izradi lisnog kostura. Na internetu ima toliko uputa da sam se pogubila u moru informacija, savjeta, uputa.... Uglavnom svi naglašavaju da je za to potrebna soda za pranje, nikako soda za kuhanje. Ne sjećam se više točno gdje sam pročitala da ako se soda za kuhanje pospe na papir za pečenje i u pećnici peče 30 min na 200 stupnjeva, mjenja svoj sastav i postaje kao soda za pranje. Ne tvrdim nit poričem, ali slušam i krećem u izradu.
Po pečenju, sodu ( 200 g ) otopimo u cca 1/2 litre vode i zakuhamo. Kad zakuha, ubacimo listove i na laganoj vatri kuhamo 1,5 do 2 sata. Kuhanjem listovi mijenjaju boju i sve izgleda prilično neuredno. Kako voda isparava, potrebno ju je dodavati. Ja sam koristila listove ruže, hrasta i nekog puzavca što u jesen gubi lišće.
Nakon toga listove isperemo u običnoj vodi. Najlakše ih je vaditi uz pomoć štapića ( kineskog npr. ).
Isprane listove stavimo na glatku površinu ( ja sam koristila stakleni pleh ) i lagano četkamo kistom ili četkicom za zube i strpljivo čekamo. I ... otuda je sve pošlo k vragu jer su se listovi ruže i puzavca prilikom četkanja raspali. I jesam, prvo sam četkala kistom.
Uzela sam hrast i neko se vrijeme nije dešavalo ništa, osim što me dijete gledalo zabrinuto. Četkam ja tako i četkam, kad ono, u jednom trenutku oguli se komad i na kraju dobijem ovo :
Kasnije sam sve od početka ponovila s drugom vrstom lišća ( bršljan, kupina i olendar ) i opet s hrastom jer sad sam hrast kao savladala.
Pošto mi se nije dalo ponovo sve kuhati 2 sata, nakon što je voda zakuhala, na laganoj vatri ostavila sam još 1/2 sata. I ovog je puta sve otišlo k vragu, osim lista bršljana koji nakon četkanja izgleda ovako dok se list hrasta nije dao guliti.
Oguljene listove opet isperemo i potopimo u varikini kako bi posvijetlili. Prilikom premještanja najbolje će poslužiti plosnati široki nož ili špatula.
Poslije 20-ak minuta list isperemo i stavimo na papirnati ubrus da se posuši. Ja sam ih još prekrila drugim ubrusom i pritisnula utegom jer sam uočila da se prilikom sušenja uvijaju.
I na kraju, tko više broji, dobijete ovo i mašete repom kao mali pas.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)